Συμμετοχή: Το μήνυμα και το ψηφοδέλτιο για τις εκλογές της ΄Β ΕΛΜΕ Αιτωλοακαρνανίας

Την προηγούμενη θητεία μας στην ΕΛΜΕ

Προτείναμε:

  • την ενεργοποίηση του συνδέσμου στα σχολεία
  • την εύρεση φιλικού χώρου για τα γραφεία της ΕΛΜΕ
  • την κοινοποίηση των θεμάτων των ΔΣ της ΟΛΜΕ στα σχολεία
  • τη δημιουργία ομάδων επεξεργασίας διαφόρων θεμάτων

 Ζητήσαμε:

  • την γνώμη των συναδέλφων για κρίσιμα θέματα μέσω ηλεκτρονικών ψηφοφοριών
  • Την ηλεκτρονική παρουσίαση κενών στο ΠΥΣΔΕ για λόγους διαφάνειας με αναρτημένο τον χρόνο δημιουργίας του κενού, τον συνάδελφο που λείπει, το ωράριο του και τις ακριβείς αναθέσεις της ειδικότητας του.

 Απαιτήσαμε:

  • Να αναλάβει το συνδικαλιστικό όργανο μας τη Νομική  Υποστήριξη συναδέλφων σε περιπτώσεις εξωσχολικών παρεμβάσεων και αντιδικιών στο έργο τους
  • Την επαναπρόσληψη όσων τέθηκαν σε διαθεσιμότητα
  • Αξιοκρατία καθώς και την πλήρη αποκομματικοποίηση της εκπαιδευτικής διοίκησης στην πράξη και στηλιτεύσαμε πρακτικές από όποιον πολιτικό χώρο και αν προέρχονται.

Συμβάλλαμε:

  • Στο να εισακουστούν πανελλαδικά τα ζητήματα των συναδέλφων με το να πρωτοστατήσουμε στη δημιουργία και οργάνωση ανεξάρτητης Πανελλαδικής Παράταξης των Ανεξάρτητων Ενωτικών Κινήσεων. Το εγχείρημα στέφτηκε με επιτυχία καθώς συμμετέχουν σχήματα από όλη την Ελλάδα και οι Ανεξάρτητες Ενωτικές Κινήσεις έλαβαν μέρος στα Πανελλαδικά Συνδικαλιστικά Όργανα ( ΟΛΜΕ. ΚΕΜΕΤΕ. ΑΔΕΔΥ) εκλέγοντας αντιπροσώπους και θέτοντας προτάσεις.

ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 25 ΝΟΕΜΒΡΗ  ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ Β’ ΕΛΜΕ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΤΕ ΛΟΓΙΚΑ

«ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ»

 

Το ψηφοδέλτιο της «Συμμετοχής» για τη Β” ΕΛΜΕ Αιτωλοακαρνανίας

 

Αθανασιά Ελένη Κωνσταντίνος Μουσικό Σχολείο Αγρινίου ΠΕ02
Αθανίτης Ανδρέας Βασίλειος – Διονύσιος Σ.Δ.Ε. Αγρινίου ΠΕ19
Καρανίκας Σωτήρης Νικόλαος Εσπερινό ΕΠΑΛ Αγρινίου ΠΕ19
Καρέτσου Σπυριδούλα Γεώργιος 2o Λύκειο Αγρινίου ΠΕ19
Κομπορόζος Γεώργιος Χριστόφορος 7ο Γυμνάσιο Αγρινίου ΠΕ20
Κουκούλης Κωνσταντίνος Ευθύμιος Σ.Δ.Ε. Αγρινίου ΠΕ20
Κουμπαρούλης Γεώργιος  Μιχαήλ 2ο ΕΠΑΛ Αγρινίου ΠΕ20
Ντούμας Νικόλαος Κωνσταντίνος 3ο Γυμνάσιο Αγρινίου ΠΕ08
Πυρπύλη Σπυριδούλα Αθανάσιος Εσπερινό Γυμνάσιο  Αγρινίου ΠΕ02
Υφαντής Ηλίας(Λίνος) Γεώργιος Εσπερινό Γυμνάσιο  Αγρινίου ΠΕ02
Χαραλάμπους Γεώργιος Ανδρέας Μουσικό Σχολείο Αγρινίου ΠΕ16.01

Για την Ελεγκτική Επιτροπή:

 

Πελέκη Ελένη Αλέξανδρος Γυμνάσιο Κατούνας ΠΕ19